Задати питання

Для чого потрібен розширювальний бак на систему опалення?

Автономні системи опалення останнім часом якісно змінилися в бік підвищення енергоефективності. Для сучасного котла, наприклад, ККД в 90-95% вже не є фантастикою. Потужність радіаторів опалення в декілька кіловат в малому обсязі – теж не новина, як і пластикові теплові магістралі замість сталевих. Незмінним залишається одне – в кожній автономній системі обов’язково присутній розширювальний бачок. І як би не хотілося прибрати цей громіздкий предмет, який коштує певних грошей, з системи – робити це не варто. І зараз ми з’ясуємо, чому.

Функціональне призначення розширювального бака

Сам по собі розширювальний бак – це посудина циліндричної, прямокутної або іншої форми, покликана компенсувати перепади тиску в системі, що виникають внаслідок температурних коливань як на вулиці, так і в приміщенні. Ворог будь-якої опалювальної системи  – її складові. Труби під впливом тепла розширюються на одну величину, радіатори – на іншу, арматура – на третю, теплоносій – на четверту. Якщо в ролі останнього виступає вода – вона розширюється на 3,5% при нагріванні з 0 до 100 градусів, що при умовному об’ємі системи в 1000 л створює надлишок об’єму в 35 л.

При відсутності розширювального бака вода буде намагатися «вирватися на свободу» будь-яким способом і «в діло» підуть найбільш слабкі частини системи, а саме:

  • арматура;
  • шви;
  • перегини;
  • примикання;
  • перепади діаметрів;
  • місця дефектів труб і т. д.

У свою чергу, розширювальний бак відбирає в себе надлишок води, розвантажуючи тим самим опалювальну систему і продовжуючи термін її служби.

Види баків або який вибрати

Історично першими з’явилися відкриті баки. Такий бак розміщувався у верхній точці системи і був відкритого типу. Довгий час ця конструкція була єдиним можливим варіантом для автономного опалення. Головними її недоліками були значні теплові втрати і випаровування води в процесі роботи. Подальші дослідження в області теплотехніки показали, що закриті системи є куди більш ефективними, що стало причиною появи другого класу розширювальних баків – мембранного типу.

Мембранний бак побудований за принципом поршня. Між водою і повітрям баку встановлена ​​гумова мембрана, яка розтягується і стискається при коливаннях об’єму теплоносія. Повітря при цьому служить свого роду пружиною, «заштовхуючи» воду назад в систему при зниженні її температури. Переваги мембранних баків перед відкритими настільки значні, що останні на сьогоднішній день практично не використовуються. У той же час, вибір того чи іншого баку залежить тільки від покупця.

Як вибрати і змонтувати бак для опалення?

Перш ніж купити бак того чи іншого типу, потрібно його правильно підібрати. Для цього можна самому замислитися над розрахунком, скористатися калькуляторами в інтернеті або звернутися до фахівця. Обмовимося відразу, що 100% правильний розрахунок об’єму баку першими двома способами НЕМОЖЛИВИЙ, – похибка досягає 30-40% в меншу сторону і ризик виходу системи з ладу залишається високим. Звернувшись до фахівців і використовуючи якісну фурнітуру, Ви отримаєте ефективне і надійне рішення для системи обігріву.

Топ-3 аргументів на користь придбання розширювального бака

Встановлюючи бак в систему опалення, Ви захищаєте:

  • вузли системи від протікання і розривів;
  • циркуляційний насос від стрибків робочого тиску;
  • себе і своє майно від псування водою при проривах.

Досить аргументів?

Поделиться ссылкой