Задати питання

Система опалення

Сучасні будівлі включають в себе безліч допоміжних систем: електрику, водопровід і каналізацію, кондиціонування і вентиляцію. Однією з основних складових є система опалення. Давайте розберемося, що ж це таке.

Що таке система опалення?

По-перше, саме поняття «система» має на увазі будь-який набір засобів, способів і методів, в ході роботи і виконання яких досягається потрібний результат. Відповідно, система опалення – це сукупність технічних засобів і пристосувань для виробництва, транспортування і передачі теплової енергії з метою створення в усіх приміщеннях комфортної температури для перебування там людей.

Будь-яка така система містить три обов’язкові елементи:

 • джерело тепла (засіб для генерації теплової енергії);
 • провідник тепла (або теплопровідності – для доставки тепла від джерела в потрібне приміщення);
 • опалювальні прилади (спеціальні пристосування для передачі теплоти, що доставляється провідником).

В якості теплоносіїв (речовин, які знаходяться в теплопроводі) можуть виступати рідини і гази.

За своїми характеристиками системи опалення діляться на кілька категорій:

 • за типом робочої речовини в провіднику;
 • за способом нагріву (прямі і непрямі);
 • за типом використовуваного палива (електрика, газ, тверде паливо, геотермальна енергія і т.д. в залежності від опалювального приладу);
 • по виду руху теплоносія (примусові і природні).

Також окремо такі системи діляться по:

 • режимам роботи (періодичні чи постійні);
 • радіусу дії (локальні або центральні).

Рідинні системи опалення, в свою чергу, можна розділити по:

 • способу з’єднання засобів і приладів (одно- чи двотрубні);
 • способу розведення.

Зрозуміло, що на практиці в одній системі опалення може бути багато ознак з різних видів і класів. Наприклад, водяна система з природною циркуляцією і електричним котлом.

Яку систему вибрати?

В рамках статті неможливо розглянути всі ці системи за видами та класами. Тому зупинимося на найбільш поширених. Почнемо з теплогенератора.

Під джерелом нагрівання найчастіше мають на увазі опалювальний котел , головні характеристики якого – потужність, розмір і вид палива. Виходячи з умов будови і доступності палива для котла, вибирається модель, яка відповідає початковим умовам. Наприклад, якщо в будівлі не передбачено приміщення під котельню, то автоматично відпадають твердопаливні котли та геотермальні теплові насоси. Оскільки таке обладнання вимагає для розміщення окремого приміщення.

Найпоширенішою системою опалення є рідинна. В якості теплоносія там застосовується вода, рідше – антифризи. Популярність водяних систем опалення обумовлена такими факторами, як економічність, нескладний монтаж, а також просте обслуговування систем опалення . Основним недоліком такої системи  – необхідність вільного місця для трубопроводів і опалювальних приладів, таких як конвектори та радіатори. Однак надійність і загальнодоступність даних приладів робить їх незмінно популярними серед користувачів.

Як підсумок, можна зробити висновок, що головними критеріями вибору системи опалення повинні бути: економічність, простота в експлуатації та ремонті.

Поделиться ссылкой