Задати питання

Як підібрати сонячний колектор?

Що таке геліосистема?

В останні роки стабільно зростають витрати на гарячу воду і опалення як для індивідуальних, так і для колективних споживачів. У зв’язку з цим все більшого поширення набувають геліосистеми, основним призначенням яких є уловлювання та накопичення безкоштовної і нескінченної сонячної енергії, з подальшою роздачею гарячої води в системи опалення та водопостачання. Головним елементом, що визначає ефективність всієї системи в цілому, є застосовуваний в ній сонячний колектор.

Саме сонячний колектор є пристроєм, який безпосередньо передає теплову енергію сонячного випромінювання, яка потрапляє на нього (навіть взимку в похмуру погоду) теплоносію.

Влаштування, різновиди та особливості сонячних колекторів

На поточний момент поширення набули  два види колекторів:

  • плоский, він же повітряний сонячний колектор. У коробі під міцним склом розташовується спеціальний матеріал (абсорбер) з високим коефіцієнтом теплового поглинання. Крізь цей абсорбер по трубках протікає теплоносій, який і передає тепло в накопичувальний бак;

  • вакуумний сонячний колектор, в якому елемент, який поглинає тепло, укладений в вакуумовану циліндричну колбу. Вакуум повністю виключає втрати тепла за рахунок конвекції і подібний колектор має значно вищу ефективність.

Слід зазначити, що вакуумні колектори дорожче плоских. Але застосовність останніх обмежена теплим сезоном. У вакуумних трубках відсутня пряма теплопередача між теплоносієм і навколишнім повітрям, що дає можливість отримувати гарячу воду при негативних температурах в умовах щільної хмарності.

Залежно від конструктиву вакуумні колектори можна розділити на три види: 

  • сонячний колектор з безпосередньою теплопередачею – в колекторі відбувається нагрів води, яка потім безпосередньо використовується в опаленні або іде в систему водопостачання;
  • колектор із замкнутим теплообмінником – теплоносій циркулює по замкнутому контуру і передача тепла воді відбувається за допомогою розміщеного в накопичувальному баці теплообмінника. В якості теплоносія, як правило, застосовуються спеціальні незамерзаючі рідини, що дозволяє ефективно використовувати геліосистему до -10 градусів;
  • сонячний колектор на теплових трубках. Монтуються мідні трубки з легкозакипаючою рідиною, які використовують принцип теплового сифона. Цей тип сонячних колекторів має найвищу вартість, але має високу ефективність при температурах до – 50 градусів.

Підбір сонячного колектора

Якщо Ви плануєте сонячний колектор купити для скорочення витрат на нагрів води, врахуйте, що він є лише частиною геліосистеми і його підбір необхідно виконувати ще на етапі її проектування. При цьому в розрахунку бере участь комплекс параметрів – від фізичної можливості ефективного розміщення значних за площею елементів до кліматичних умов. Тому для  проектування продуктивної геліосистеми краще вдатися до послуг фахівців.

Незважаючи на те, що навіть на повітряний сонячний колектор ціна поки далека від демократичного рівня, геліосистеми все частіше з’являються в наших будинках. Загальна економія за рахунок скорочення витрат на опалення та нагрівання води, а також абсолютна екологічність колекторів є істотним аргументом на користь застосування сонячної енергії для підвищення комфорту нашого життя.

Поделиться ссылкой