Комфорт в заміському будинку або на дачній ділянці неможливо уявити без нормального водопостачання. При відсутності можливості підключення до центрального водопроводу, мабуть, єдиним виходом є буріння свердловини і установка насоса для подачі води в будинок. Спеціально для підйому води практично з будь-якої глибини і створення необхідного напору в системі використовуються насоси свердловин.
Свердловинні насоси є зануреними пристроями (тобто під час роботи вони повністю розташовуються нижче рівня води) і виглядають як звичайний циліндр з нержавіючої сталі, з верхньої сторони якого є різьбовий штуцер для приєднання водопровідної труби і дріт електроживлення. Усередині цього циліндру розташовується потужний електродвигун з підключеним до нього відцентровим насосом. Вся керуюча автоматика, мембранний напірний бак знаходяться на поверхні поза свердловини. Розташовувати насоси для води на поверхні не має сенсу, так як максимальна висота підйому для всмоктуючих насосів близько 8 метрів, а глибина водоносних пластів, як правило, істотно нижче.
Простий пристрій насосу істотно підвищує його надійність, що позитивно позначається на відмовостійкості системи водопостачання в цілому.
Які параметри слід враховувати при підборі свердловинних насосів?
Очевидно, що при виборі насосу для свердловини, відштовхуватися доводиться, в першу чергу, від параметрів самої свердловини:
- загальна глибина свердловини – насос розташовується не ближче одного метра від дна;
- дебіт свердловини – продуктивність насоса повинна бути на 5-10% менше дебіту щоб уникнути «сухого ходу»;
- діаметр свердловини – виходячи з діаметра, підбираються габаритні параметри насосу і всього іншого свердловинного обладнання;
- статичний рівень – установка заглибних насосів у свердловини з самовиливом досить проблематична;
- динамічний рівень – він повинен бути вище місця розташування насоса;
- глибина фільтра свердловини – насос розташовується вище фільтрувальної частини для запобігання розмиття стовбура свердловини.
Всю зазначену вище інформацію можна взяти в паспорті свердловини. У разі відсутності паспорту, ще до проектування системи водопостачання, слід провести обстеження свердловини для з’ясування її параметрів і поточного стану.
Крім параметрів свердловини слід врахувати:
- максимальну можливу витрату води – вираховується як сума витрат усіх підключених до системи споживачів води. Якщо можливості споживачів по розбору води перевищують дебіт свердловини, то при розрахунку враховується тільки величина дебіту;
- геометричні параметри напірного водопроводу (його діаметр, протяжність, піднесення, кількість трійників і поворотів і т.д.) – виходячи з них, розраховуються втрати напору при прокачуванні води від насосу до крайнього споживача;
- місце установки автоматики і характеристики напруги живлення – необхідно враховувати для підбору керуючих пристроїв і визначення необхідності стабілізації живлення.
Скрупульозний облік всіх наведених вище параметрів при проектуванні допоможе підібрати і купити насос для будинку або дачі, який забезпечить безперебійне водопостачання всіх споживачів. Якщо в результаті неправильного підбору був придбаний невідповідний свердловинний насос, ціна системи водопостачання може істотно зрости через необхідність його перевстановлення. Тому краще довірити підбір насоса фахівцям з достатнім досвідом у цій сфері.
Поделиться ссылкой