Тепловий насос – сучасне обладнання, яке відбирає теплову енергію для обігріву приміщення з так званих відновлюваних джерел, до числа яких відносяться вода, грунт, повітря. Теплові насоси, крім підвищення температури повітря в житлі, також використовуються для нагріву води.
Виконуючи такі функції з високою ефективністю, системи, основою якої є подібне обладнання, відрізняються довговічністю, економічною експлуатацією, високим рівнем безпеки, екологічністю.
Головна ж особливість таких систем – повна незалежність від звичайних типів палива, які використовуються в опаленні будинків – газу, дров тощо.
Типи теплових насосів і їх робота
За допомогою такого обладнання тепло «перекачується» до споживача від природних джерел. Тому прилад і отримав назву «насос», хоча з традиційними насосами він не має нічого спільного.
В системі опалення житла такі насоси виконують такі ж функції, як і звичайні котли, це – звичайний генератор тепла.
- «Повітря – вода» – якщо енергія виходить з повітря;
- «Вода – вода» – з грунтових вод;
- «Грунт – вода» – з землі.
Найпоширенішими в нашій місцевості є теплові наноси, які витягують теплову енергію з грунту, що весь рік має приблизно однакову температуру. До того ж на його установку не потрібно отримувати жодних дозволів.
Принцип функціонування теплового насоса полягає в використанні «холодильника навпаки» – пристрій отримує тепло від джерел, які витрачають його даремно – землі, повітря або води, направляючи їх на обігрів приміщення.
Розрахунок теплового обладнання
При виборі такого обладнання важливо враховувати тепловтрати будинку. Щоб сильно не витрачатися на придбання дорогого насоса високої потужності, рекомендується мати резервний прилад опалення на випадок сильного зниження температури.
Також вибір обладнання залежить від утеплення будинку і рівня його тепловтрат . Залежно від цього:
- Для приміщення без теплоізоляції потрібно тепловий насос 120 Вт / м²;
- З хорошою теплоізоляцією – 80 Вт / м²;
- Теплоізольована новобудова – 50 Вт / м².
- Моновалентний режим – опалення тепловим насосом – єдиний спосіб отримання тепла;
- Моноенергетичний режим – разом з насосом використовується ще один теплогенератор, який працює на електриці. Якщо є необхідність підняти температуру, його можна підключати вручну або автоматично шляхом установки спеціальних датчиків;
- Бівалентний режим – разом з насосом використовується ще і котел твердопаливного або газового типу.
Виробники теплових насосів і їх ціни
На сучасному ринку таке обладнання представлено декількома виробниками. Серед зарубіжних виробників в якості надійних і ефективних зарекомендували себе компанії NIBE, LG, Vaillant, які вдосконалюють свої теплові насоси протягом багатьох років. Найпопулярнішим вітчизняним виробником є торгова марка HENK.
Незалежно від того, який тип має обраний тепловий насос, ціна його буде приблизно від 6 тисяч євро. Але потрібно пам’ятати, що при виборі насосів типу «грунт – вода» і «вода – вода» приблизно в таку ж суму обійдуться і всі необхідні бурові роботи, а також монтаж теплового насоса і всього потрібного обладнання. Якщо ж купити тепловий насос третього типу – «повітря – вода», то всі монтажні роботи обійдуться менше, ніж в 1000 євро, і не потрібно буде проводити ніяких бурових робіт.
Хоч теплові насоси є поки що досить дорогим обладнанням, при його установці є можливість отримати повну незалежність від традиційних теплоносіїв, тарифи на які постійно зростають.