Задати питання

Як правильно встановити сонячний колектор?

Сонячні колектори є найважливішою частиною набираючих популярність геліосистем, які навіть в морозні зимові дні здатні вловлювати крихти сонячної енергії і віддавати накопичене тепло в систему гарячого водопостачання або в радіатори опалення. Такий сонячний колектор для будинку цілий рік перебуває під агресивним впливом навколишнього середовища, тому до його монтажу пред’являються особливі вимоги. Для ефективної і довговічної роботи колекторів необхідно врахувати всього кілька параметрів: 

  • правильний підбір місця для його установки;
  • оптимальна орієнтація щодо сторін світла;
  • грамотний вибір нахилу відносно поверхні землі;
  • надійний монтаж з урахуванням всіх особливостей місця монтажу.

Вибір місця для установки колекторів

Головне, що необхідно врахувати при виборі місця для встановлення сонячних колекторів – їх максимальна освітленість в будь-який час року. Тому, як правило, сонячне опалення встановлюється на звернених на південь схилах дахів. Однак це не догма і колектори цілком можуть бути змонтовані на вертикальних стінах, на плоских дахах і навіть на відкритих ділянках землі в будь-якому доступному місці.

При виборі місця слід уникати ділянок, які протягом дня затіняються кронами дерев, пічними трубами, сусідніми будівлями і спорудами, будь-якими декоративними елементами і т. п.

Орієнтація і нахил колекторів

Максимальна ефективність нагріву забезпечується, коли сонячні промені перпендикулярні площині колектора. Тому оптимально орієнтувати колектори строго на південь. При неможливості установки на південній стороні, можна використовувати і західні або східні схили дахів, але загальна ефективність системи при цьому знизиться.

Для того, щоб підвищити ефективність колектора в період мінімуму сонячної активності, кут нахилу найкраще вибирати, виходячи з кута висоти стояння Сонця в найкоротший день року – 21 грудня. Однак цей кут цілком можна варіювати в досить широких межах,  враховуючи кілька технологічних обмежень: 

  • плоскі колектори заборонено встановлювати горизонтально;
  • також не можна виконувати горизонтальний монтаж колекторів на теплових трубках;
  • допускається горизонтально встановлювати сонячні вакуумні трубки, якщо в процесі експлуатації не допускатиметься тривалої зупинки теплоносія;
  • колектори, призначені для інтегрування всередину поверхні даху, не можна окремо встановлювати на плоских дахах або на поверхні землі.

Монтаж колекторів

Установка сонячних батарей  для отримання гарячої води або для опалення проводиться під відкритим небом, тому самі геліосистеми, а також підключений до них трубопровід і всі кріпильні елементи постійно піддаються руйнівній дії опадів і перепадів температур. Тому для монтажу рекомендується використовувати тільки нержавіючі матеріали або ж сталеві елементи з надійним антикорозійним покриттям.

Також слід враховувати  чималу масу змонтованих на даху елементів геліосистеми  – самого колектора і накопичувального баку. Тому силові елементи кріплення впроваджуються не в покриття покрівлі, а в крокви, балки або інші несучі конструкції будинку.

Грамотно  спроектована  сонячна система здатна легко задовольнити потребу звичайної сім’ї в гарячій воді. Абсолютна екологічність і нульові експлуатаційні витрати – це ті переваги сонячних колекторів, завдяки яким вони все частіше зустрічаються на дахах наших будинків.

Поделиться ссылкой